Vejos priežiūra – tai ganėtinai ilgas procesas, reikalaujantis ne tik kantrybės, bet ir tam tikrų žinių. Dideliems vejos plotams prižiūrėti reikalinga ir tinkama bei patvari technika, o kiekvienas šeimininkas nori, kad sodo traktoriukas ar vejapjovė tarnautų kuo ilgiau. Šiame straipsnyje kalbėsime apie dažniausiai vejapjovių priežiūroje daromas klaidas, kurių derėtų nekartoti.

Vejapjovių modeliai ir priežiūra

Vejapjovė – kartu ir paprasta ir nepaprasta technika. Priklausomai nuo modelio, gali skirtis jos konstrukcija, kuri, be abejonės, reikalauja ir atitinkamos priežiūros. Kaip ir kiekvieną sodo prietaisą ar daiktą, taip ir šią sodo techniką būtina profilaktiškai patikrinti ir prižiūrėti, nes tik daiktai, kuriais rūpinamasi tarnauja gerokai ilgiau. Tad kaip tinkamai prižiūrėti skirtingus vejapjovių modelius?

Mechaninė vejapjovė. Tokio tipo vejapjovę prižiūrėti nesudėtinga, todėl, kad ši technika turi gan paprastą konstrukciją. Svarbiausia ir daugiausiai priežiūros reikalaujanti dalis – tai pjaunamosios peiliai. Viena didžiausių klaidų, daromų daugumos mechaninių vejapjovių turėtojų – tai iškart po pjovimo technika pastatoma į saugojimo vietą. Žolės likučiai lieka ant peilių, o tai skatina rūdijimo procesą. Viso to pasekoje peiliai pjauna prasčiau, tad žolės priežiūra net ir mažame plote tampa tikru jėgų ir kantrybės išbandymu. Ką vertėtų daryti? Norint, kad mechaninės žoliapjovės tarnautų ilgai ir nepriekaištingai – po kiekvieno pjovimo patartina nuvalyti drėgna šluoste ir nusausinti, o taip pat profilaktiškai pagaląsti pjaunamosios peilius.

Benzininė stumiama ir benzininė-savaeigė. Didžiausia klaida, kurią daro šių vejapjovių turėtojai – tai technikos priežiūra tik jai sugedus. Kad neįvyktų pats blogiausias scenarijus, o technika tarnautų ne vienerius metus – po kiekvieno pjovimo rekomenduojama atlikti šiuos dalykus: medine ar plastikine mentele išvalyti vejapjovės apačią. Likučius, kurių mentelė nepasiekia geriausiai nušveisti šepečiu. Nepatartina plauti vandeniu, todėl, kad šis patekęs į tarpelius gali prisidėti prie kitų dalių gedimų. Dažnai taip nutinka, kad pjaunant pasitaiko akmuo ar kitas kietas daiktas, kuris sutrikdo vejapjovės darbą. Jei taip nutiko – būtina patikrinti pjaunamąją dalį, o pažeistus peilius geriausi pakeisti naujais. Be šių dalykų taip pat profilaktiškai patikrinkite varžtus ir kitas jungiamąsias dalis, kad šios nebūtų atsipalaidavę. Labai svarbu tikrinti alyvos kiekį. Ne ką mažiau svarbu ir kokią alyvą bei benziną pilate į vejapjovę – tokiai technikai nepagailėkite geros kokybės produktų, todėl, kad jie taip pat prisideda prie jūsų technikos tausojimo ir ilgaamžiškumo. Dar labai svarbu tikrinti – tai oro ir kuro filtrai. Po intensyvaus darbo dulkėtoje aplinkoje išvalykite oro filtrą, taip būsite tikri, jog filtrai staiga neužsikimš, o ir nesumažės vejapjovės variklio galia bei darbinis našumas.

Elektrinė ir akumuliatorinė. Tokio tipo vejapjovių priežiūroje dažniausiai daromos kone tos pačios klaidos kaip ir benzininių vejapjovių. Nepatikrinami peiliai, neišvalomi žolės likučiai ir kiti faktoriai lemia gerokai trumpesnį technikos tarnavimo laikotarpį. Kitaip nei benzininių, akumuliatorinių ir elektrinių vejapjovių priežiūroje svarbų vaidmenį vaidina ir elektrinio variklio ventiliacijos grotelės. Šioms grotelėms užsikimšus padidėja tikimybė, jog apskritai nepaleisite vejapjovės. Taip pat reikėtų nepamiršti, jog tokio tipo vejapjovių varikliai gerokai greičiau įkaista, tad dar viena klaida būtų „spausti“ techniką iki galo. Jei tai didelis vejos plotas – leiskite šiai sodo technikai kartkartėmis „pailsėti“ ir ataušti, kitaip integruota terminės apsaugos sistema variklį automatiškai išjungs.

Nesvarbu, ar pasirinksite benzininę ar elektrinę vejapjovę, nepamirškite, jog norint išsaugoti technikos darbinį našumą – profilaktiškai apsilankykite vejapjovių priežiūros servise, kur būtų atlikta pilna apžiūra ir jūsų vejapjove pasirūpintų profesionalai. Tinkamai besirūpindami vejos pjovimo įranga galėsite džiaugtis ypač ilgu jos tarnavimo laikotarpiu.

Klaidos, kurių vertėtų daugiau nekartoti

  • Viena pagrindinių ir bene didžiausių daromų klaidų – tai šlapios žolės pjovimas. Šlapia žolė stipriai prisideda prie vejapjovės konstrukcijos korozijos, tad norint apsaugoti techniką nuo šio neigiamo veiksnio pasistenkite pjauti veją įdienojus, kuomet veja nepasidengusi rasos lašeliais. Jei taip nutinka, kad tenka pjauti drėgną – tuomet pasistenkite po pjovimo vejapjovę gerai išvalyti ir nusausinti.
  • Plovimas vandeniu tiek akumuliatorinei tiek benzininei vejapjovei taip pat gali būti ne išeitis norint jas išvalyti. Labai svarbu, kad vanduo nepatektų į žoliapjovės mechanizmo vidų. Tokiu atveju rizikuojate sušlapinti variklio vidines dalis ir sugadinti techniką. Kiek tik įmanoma, geriausia pjaunamosios dugną valyti medine ar plastikine mentele bei šluotele iškart po žolės pjovimo.
  • Žolės pjovimas neįvertinus esančių kliūčių. Labai dažnai vejapjovės pjaunamąja dalimi užkliūvame už nepastebėto akmens, pagalio, vamzdžių ar kitų objektų, kurie trikdo ne tik vejapjovės darbą, bet ir niokoja peilius. Labai svarbu prieš pradedant pjauti apsižvalgyti po teritoriją ir pasistengti pašalinti iš kelio visas įmanomas kliūtis.
  • Pjaunant veją pamirštama, kad ne tik pjaunamoji ir korpusas gali apsinešti žole. Lygiai taip pat kemšasi ir oro bei degalų filtrai ar ventiliacijos grotelės, tad po kiekvieno pjovimo, prieš pastatydami techniką į garažą, juos gerai iškratykite ir išvalykite, o esant prastai jų būklei – pakeiskite naujais.
  • Vejos pjovimo sezonui pasibaigus labai dažnai pamirštame apie bake likusius degalus. Specialistai nerekomenduoja ilgai laikyti benzino bake, tad artėjant šaltajam sezonui jį geriausia palikti tuščią. Tačiau jei apie tai pamiršote, perpilkite kurą kuomet ruošite vejapjovę naujam pavasario sezonui.
  • Neaiškių, iš vejapjovės sklindančių garsų ignoravimas. Nors žoliapjovė sėkmingai pjauna, tačiau sklinda neaiškūs garsai, girdisi barškėjimas ar kyla įtarimas, kad kažkas ne taip – neignoruokite. Jeigu patiems sunku išsiaiškinti, kas tai galėtų būti – kreipkitės į specialistus, kurie apžiūrės jūsų techniką ir suremontuos visus gedimus.
  • Dažnai naudojantis vejapjove ilgainiui atšimpa ir atbunka peiliai. Nemokėdami taisyklingai pagaląsti peilių galime juos dar labiau sugadinti, todėl kartais savarankiškas peilių galandimas gali baigtis naujų peilių pirkimu. Tam, kad ateityje išvengti tokių padarinių, rekomenduojame pirmuosius peilių galandimo darbus patikėti specialistui. Pasisėmę žinių ir praktikos iš patyrusio žmogaus, ilgainiui galėsite ir patys atlikti šį priežiūros etapą.

Kadangi vejos pjovimo sezonas jau visai čia pat – šis dažniausiai daromų klaidų sarašas padės jums geriau suprasti kaip prižiūrėti turimą techniką ir kaip skirdami vos pusvalandį profilaktiškai apžiūrai prailginsite savo vejapjovės eksploatacinį laikotarpį. Tik su puikiai veikiančia technika galėsite tinkamai pasirūpinti savo namų veja be didelių pastangų ir sunkumų.

Kas yra skarifikavimas? Regis veją pjaunate laiku, peilis pagaląstas, tačiau veja vis tiek gelsva, o vaizdas nedžiugina? Per metus vejoje susidaro veltinio sluoksninis, kuris trukdo vejai pasisavinti orą ir drėgmę. Pašalinus šį sluoksnį veja atsigauna ir sužaliuoja! Kviečiame pažiūrėti reportažą apie skarifikavimą ir sužinoti kaip galite pasiekti geresnių rezultatų!

Poilsį sodyboje dažnai lydi ir nesibaigianti darbų virtinė. Vienas iš pagrindinių dalykų, apie kurį tenka nuolatos galvoti – tai žolės pjovimas. Būdami taupūs ir kompaktiški, dažniausiai renkatės elektrinę ar benzininę vejapjovę bei trimerį, tačiau pjaudami gerokai didesnį nei 20 arų plotą pamažu pradedate suprasti, jog vejos pjovimas trunka kone dieną, o skaičiuojant ir kitus sodyboje atliekamus darbus išsvajotam poilsiui laiko taip ir nebelieka. Jeigu tokios mintys jau kuris laikas šmėkšteli jūsų galvoje, tuomet pats metas apsvarstyti idėją įsigyti vejos traktoriuką. Kadangi tokios, vejos priežiūrai skirtos technikos pasirinkimas yra itin platus, straipsnyje pateiksime pagrindinius dalykus, į ką derėtų atkreipti dėmesį ieškant norimo ir geriausiai jūsų poreikius bei lūkesčius atitiksiančio vejos traktoriuko.

Renkantis vejos traktoriuką pirmiausiai atsižvelgiama į teritorijos plotą bei reljefą. Ne ką mažiau svarbi ir jūsų žolės būklė, todėl, kad žinios apie tai ar ji skurdi, aukšta, žema ar šlapia taip pat padėtų lengviau apsispręsti ieškant tinkamiausios vejos technikos.

Dažniausiai apie vejai pjauti skirtą traktoriuką pradedama svarstyti, kuomet sklypo plotas siekia daugiau nei 20 arų. Tokį plotą itin greitai nupjausite su paprastesniu, žolės surinkimo funkciją turinčiu traktoriuku. Atsižvelgdami į skirtingų modelių technines savybes, funkcijas bei papildomus priedus galite pasirinkti ne tik norimo tūrio žolės surinkimo talpą, bet ir kitas technikos savybes, padėsiančias atlikti suplanuotus darbus per gerokai trumpesnį laiką.

Sklypams su aukšta žole geriausia rinktis vejos traktoriuką su šoniniu išmetimu arba galinio išmetimo deflektoriumi. Tačiau jei dar jame įmontuotas ir mulčiavimo peilis – padarysite du gerus darbus vienu metu – veją ir nupjausite, ir patręšite, tik svarbu stebėti, kad mulčiavimas būtų atliktas pagal visus reikalavimus, kitaip gražia veja galėsite džiaugtis dar negreit.

Vienas iš didžiausių nesklandumų, kurį tenka patirti turint vejos traktoriuką su šoniniu išmetimu – tai dažnai besikemšanti išmetamoji anga ir šoninis žolės padavimo kanalas, kai papildomai yra sumontuota surinkimo sistema be žolės padavimo turbinos. Tad jei sodo veja šiek tiek aukštesnė, šlapia ir dar ne pati švelniausia – teks truputį paplušėti. Tačiau rinkdamiesi traktoriuką tik su šoniniu išmetimu be surinkimo galėsite be vargo nupjauti pačią įvairiausią žolę, todėl, kad ši technika puikiai tarnauja pjaunant ne tik nuosavą sklypą aplink namus ar sodą, bet ir šienaujant neprižiūrimas pievas bei laukus. Kai žolės išmetimo anga yra pjaunamosios gale (tradicinė žolės surinkimo sistema) ir žolė tiesiogiai paduodama į surinkimo bunkerį problemų su užsikimšimu praktiškai nebūna- nebent pjausite labai šlapią žolę.

Jeigu jūsų sklypas apytuštis, tuomet nėra labai didelio skirtumo kur sumontuoti pjovimo peiliai ar kokio tipo traktoriukas, tačiau apstatytame ir apsodintame sklype geriausiai pasitarnautų nulinio apsisukimo traktoriukai su priekyje įtaisytomis pjaunamosiomis, arba traktoriukai su 4 vairuojamais ratais didesniam manevringumui pasiekti. Tai leis ne tik patogiau apeiti kliūtis, bet ir privažiuoti kiek galima arčiau.

Vejos traktoriukų parametrai ir techninės savybės į kurias derėtų atkreipti dėmesį

Variklis. Renkantis norimą vejos traktoriuką pirmiausiai reikėtų atsižvelgti į variklį, todėl, kad jis atsako ne tik už technikos pajėgumą, bet ir tarnavimo laikotarpį. Dažniausiai benzininiai varikliai būna keturtakčiai: vieno arba dviejų cilindrų. Vieni iš patikimiausių ir geriausiai žinomų variklių yra gaminami „Briggs and Stratton“arba „Kawasaki“. Šių variklių darbinis resursas siekia virš 2000 valandų. Vienas parametras skiriantis variklius vienus nuo kitų, yra vožtuvo mechanizmo konstrukcija. Įprastos komplektacijos traktoriukas dažniausiai turi OHV technologiją – kur vožtuvo svirtys-stūmikliai judesį perduoda iš žemiau esančio kumštinio veleno. Tai laiko patikrinta ir patikima technologija.

Pagal esamą teritorijos plotą rinkitės ir variklio galingumą. Jei plotas lygus ir nedidelis, tuomet jums tikrai pakaks vejos traktoriuko su vidutinio galingumo varikliu. Esant didelei ar nelygiai bei kalvotai teritorijai – rekomenduojamas galingesnis traktoriukas. Būtent nuo variklio galios ir priklausys kaip greitai galėsite nupjauti žolę savo sklype ją surinkdami, mulčiuodami ar tiesiog skleisdami ant vejos.

Pjaunamoji. Tai bene svarbiausia vejos traktoriuko dalis po variklio. Pjaunamoji gali būti su šoniniu bei galiniu žolės išmetimu. Galinio žolės išmetimo funkciją turintis traktoriukas puikiai tinka ne tik pjaunant žolę, bet ir surenkant lapus. Labai svarbu atkreipti dėmesį į pjaunamųjų peilius. Pagaminti iš štampuoto plieno peiliai žolės išmetimą paverčia lengvesniu ir našesniu, o persidengdami tarpusavyje užtikrina švaresnį nupjovimą. Rinkdamiesi vejos traktoriuką, kartu su pjaunamaja galite pasirinkti ir mulčiavimui skirtus priedus, kurie pasitarnautų prižiūrint skurdesnę veją.

Žolės surinkimas. Vejos traktoriukai gali turėti ir žolės surinkimo funkciją. Ši funkcija geriausiai pasitarnauja tuomet kai žolės pjovimas yra ne retesnis nei kartą per savaitę. Žolės surinkimo talpos varijuoja nuo 200 iki 500 l, priklausomai nuo traktoriuko modelio. Kuo talpa didesnė – tuo daugiau ploto galėsite patogiai nupjauti ir surinkti.

Transmisija. Šis parametras svarbus pasirenkant vejos traktoriuko greitį bei važiavimo kryptį. Atkreipkite dėmesį į pedalų išdėstymą. Patogiai išdėstyti pedalai palengvina technikos valdymą, darbą paverčia intuityvesnį ir lengvesnį. Vejos traktoriukai gali išvystyti įvairų greitį, kur, atsižvelgiant į modelį, vieni jų gali pasiekti iki 8,2 km/h važiuojant į priekį ir 5,9 km/h atgal, o galingesni važiuojant į priekį – iki 11,6 km/h, ir iki 8,4 km/h atgal. Kuo didesnį greitį traktoriukas gali išvystyti, tuo greičiau galėsite atlikti suplanuotus vejos priežiūros darbus.

Rėmas. Tai ne ką mažiau svarbi vejos traktoriuko detalė. Kuo šis labiau sutvirtintas, iš storesnio plieno, tuo geriau atlaikys didesnes apkrovas. Rėmas sugeria išorines tempimo ir laužimo jėgas taip apsaugodamas kitus traktoriuko mechanizmus nuo pažeidimų, tad būtinai atkreipkite dėmesį iš ko jis pagamintas. Pagal poreikį, rėmas gali turėti ir kablį priekabai pritvirtinti, tad jei ketinate traktoriuką naudoti ne tik žolės pjovimui – šis priedas tikrai pasitarnaus.

Komfortas. Kadangi su vejos traktoriuku žolės pjovimas ar kitų darbų atlikimas gali šiek tiek užtrukti, labai svarbu naudojantis šia transporto priemone jaustis patogiai. Rinkdamiesi norimą techniką nepamirškite pasitikrinti ar patogiai išdėstyti valdikliai, ar integruotas vairo stiprintuvas bei jo aukščio reguliavimo funkcija, ar patogus pjaunamosios valdymas ir kiti jums svarbūs patogumo dalykai.

Ieškodami sau tinkamiausio vejos traktoriuko, be abejonės, susidursite su daugybe klausimų. Tačiau tikimės, kad šis straipsnis padės bent šiek tiek suprasti, kokias galimybes turi tokia vejos technika ir į ką derėtų atkreipti dėmesį renkantis sau tinkamiausią. Jei labai sunku apsispręsti – rekomenduojame pasikonsultuoti su specialistu, kuris padės kiekvienam individualiai priimti sprendimą, atitinkantį geriausią kainos ir kokybės santykį.

Vejapjovės – nepakeičiami pagalbininkai sodo ar namų vejos priežiūroje. Kadangi šių prietaisų įvairovė yra pakankamai didelė, nenuostabu, kad galima lengvai susipainioti ieškant sau tinkamiausios. Jeigu jau seniai svarstote apie sodo technikos atnaujinimą, tačiau nežinote, kokia įranga geriausiai tiktų žolei pjauti – šiame straipsnyje pateiksime naudingos informacijos apie tai kaip išsirinkti vejapjovę kiekvienam pagal poreikius.

Kaip jau buvo minėta prieš tai, šiandien vejapjovių ir jų modelių pasirinkimas be galo didelis. Galima rinktis iš mechaninių, elektrinių, benzininių, savaeigių benzininių ir akumuliatorinių. Tad, kokią gi rinktis?

Mechaninės vejapjovės – pačios paprasčiausios. Jų pakanka itin mažiems vejos plotams prižiūrėti. Tokio tipo vejapjove patogiai nupjausite iki 3 arų teritorijos, tačiau procesą gali tekti kartoti bent porą kartų per savaitę. Ši technika – puiki alternatyva mėgstantiems aktyvesnius sodo darbus net ir nedidelėje teritorijoje. Su mechanine žoliapjove ne tik gražiai nupjausite veją, bet ir džiaugsitės ilgai tarnausiančiu prietaisu.

Elektrinės vejapjovės – ekologiškesnė vejos pjovimo alternatyva. Visų pirma, su tokio tipo vejapjove ne tik puikiai nupjausite žolę, bet ir neleisite jokioms kenksmingoms medžiagoms patekti į orą. Šių vejapjovių variklis dirba tyliau nei benzininės vejapjovės, o ir vibracija, palyginus su degalais varoma technika, yra kur kas mažesnė. Įsitikinimas, kad elektrinė vejapjovė prastesnė už benzininę – tikrai klaidingas. Šiuolaikinės, elektra varomos žoliapjovės kaip ir benzininės, turi visas reikalingiausias funkcijas: šoninį, galinį išmetimą, surinkimą bei mulčiavimą. Vienintelis vejapjovę ribojantis dalykas – tai maitinimo laidas. Šis gali siekti daugiausiai iki 50 m, tad ir pjovimo teritorija pakankamai ribota. Elektrinę vejapjovę rekomenduojama rinktis ne didesniems nei 8 a sklypams prižiūrėti.

Akumuliatorinę vejapjovę galima prilyginti elektrinei. Abi jos varomos elektra, tik skirtumas yra tas, kad akumuliatorinė neturi laido. Akumuliatoriaus dėka tokio tipo vejapjovę valdysite laisvai ir patogiai, tačiau yra vienas „bet“. Vejapjovės akumuliatoriaus įkrova veikia apie 20 min. tad tiek laiko vidutiniškai pakanka 2-3 arų vejos plotui nupjauti. Kad galėtumėte be vargo pasirūpinti didesniu plotu – rekomenduojama turėti du akumuliatorius, kuriuos įkrautumėte pakaitomis. Tiek elektrinė, tiek akumuliatorinė vejapjovės skleidžia triukšmą, tik šis labiau girdimas dėl peilių, o ne dėl variklio. Triukšmo intensyvumą įtakoja peilio plotis – kuo šis platesnis, tuo triukšmas bus didesnis.

Savaeigės vejapjovės – tiems, kurie nenori stumdyti žoliapjovės per jėgą. Ši sodo technika juda pati, tereikia nusitaikyti kryptį ir pirmyn! Tokio tipo vejapjovės gali būti varomos priekiniais ir galiniais ratais. Priekiniai varomieji geriausi tuomet, kai neketinate surinkti žolės, tačiau jei svarstote apie žolės surinkimą – rekomenduojama technika su galiniais varomaisiais ratais. Dažnai naujausiuose tokio tipo vejapjovių modeliuose yra galimybė pasirinkti ir judėjimo greitį, tad darbo sparta gali priklausyti nuo kiekvieno poreikių.

Benzininės vejapjovės puikiai tinka naudoti didesniam vejos plotui, tačiau šis neturėtų viršyti 20 a, nes kuo plotas didesnis, tuo sudėtingiau prižiūrėti fiziškai. Benzininėse vejapjovėse įmontuojamas gerokai galingesnis variklis, kuris suteikia prietaisui ilgesnį darbinį našumą. Benzininė vejapjovė, kaip ir kitos turi patogias šoninio ar galinio žolės išmetimo, surinkimo bei mulčiavimo funkcijas. Tokio tipo vejapjovės suteikia daugiau laisvės ir komforto pjaunant pasirinktą vejos plotą tiek su lygiu, tiek ir su nelygiu reljefu.

Pateikdami tik bendrinius skirtingų tipų vejapjovių bruožus, siekiame supažindinti su jų funkcionalumu ir galimybėmis, tačiau kiekvienas vejapjovės modelis turi savų privalumų, tad šiame straipsnyje aptarsime ir keletą skirtingų gerai žinomo gamintojo John Deere vejapjovių modelių.

John Deere RUN41

RUN41 savaeigė vejapjovė iš kitų išsiskiria savo paprasta konstrukcija ir patikimumu, kas tikrai leidžia visu šimtu procentų pateisinti vejos priežiūros lūkesčius. Rekomenduojama prižiūrėti veją iki 8 arų ploto.

RUN serijos vejapjoves galima drąsiai rekomenduoti tiems, kurie ieško patikimos technikos siekiant gražios vejos rezultato. RUN41 benzininis 2,3 kW „Brigs and Stratton“ variklis turi šalto užvedimo sistemą „Ready Start“, tad žoliapjovės užvedimas bus paprastas ir be didelių pastangų – lengvai užkurs variklį tiek jaunas tiek vyresnis pjovėjas. RUN41 modelio vejapjovė turi patikimą žolės surinkimo funkciją, o 52 l talpos maišas, skirtas nupjautai žolei talpinti, yra pagamintas iš sintetinio audinio, kas šią vejapjovės dalį padaro lengvą ir patogią iškrauti. Nors iš pažiūros RUN41 vejapjovė labai paprasta, tačiau turi itin tvirtą veleną, ant kurio pritvirtintas pjovimo peilis ir tai suteikia patikimumo net sunkiose darbo sąlygose. Žoliapjovė turi patogią pjovimo aukščio reguliavimo funkciją, kur vienos rankenos perstatymu galima pasirinkti 5 padėtis nuo 34 iki 72 mm. Darbinis pjaunamosios plotis siekia 41 cm, todėl vienu pravažiavimu nupjausite pakankamai didelį vejos plotą. RUN41 modelio vairavimo rankena yra itin patogi, ir gali būti pritaikoma pagal žmogaus ūgį. Taip pat ši vejapjovė gali būti kompaktiškai sulankstyta, tad ir vietos užima gerokai mažiau. Vejapjovė sveria 28 kilogramus, o pastovaus greičio pavara yra 3,6 km/h, tad suteikia darbui spartos ir našumo. Jeigu ieškote tinkamo kainos ir kokybės santykio – tuomet ši vejapjovė tikrai puikus pasirinkimas.

 

John Deere R47VE

Ypatingai aukšta kokybė ir komfortas viename. Tai kompaktiška technika – sulankstymo funkcija suteikia galimybę sandėliuoti vejapjovę užimant gerokai mažiau vietos. Dar vienas patogus privalumas – viena reguliavimo svirtimi keičiamas pjovimo aukštis, tad pjaunama žolė gali būti tiek mažai paaugusi, tiek didesnė. Kitaip nei daugeliui kitų vejos pjovimo mašinų, šis modelis turi grūdintą spyruoklinio plieno peilį, visai mašinai suteikiama 3 metų, o aliuminiam korpusui suteikiama net 15 metų garantija, kas tik dar labiau patvirtina R47VE patikimumą. Vejapjovėje sumontuotas „Briggs and Stratton“ variklis su šalto užvedimo sistema „Ready start“, todėl ši yra lengvai užvedama vos tik pasukus elektrinio užvedimo raktelį. „Turbo Star“ sistema neabejotinai pasirūpins, kad turbinos mentelių sukeltas oro srautas sklandžiai nupūstų nupjautos žolės stiebelius tiesiai į surinktuvą, kurį vėliau bus lengva ištuštinti. Taip pat į vejapjovę galima integruoti ir mulčiavimui skirtus peilius bei išmetimo angos kaištį, kurie pasitarnaus skurdesnės vejos priežiūroje. Su šia savaeige žoliapjove galėsite patys pasirinkti darbinį greitį vos pasukę greičio rankenėlę, o iš vietos švelniai pajudėsite jungiant pavarą su kūgine sankaba. R47VE vejapjovės modelis ypatingas dar ir tuo, kad suteikia puikią galimybę nepriekaištingai nupjauti žolę net ir sunkiausiai pasiekiamose vietose: aplink krūmus, medžius, šalia takelių ar kitų kliūčių nes vejapjovės ratukai neišsikiša už pjovimo peilio. Ši vejapjovė – puikus pasirinkimas tiems, kas ieško komforto bei kokybės.

John Deere JX90

Tai ypatingas Select serijai priskiriamas vejapjovės modelis. Ilgas technikos tarnavimas ir nepriekaištingas vejos pjovimas – tai, ko reikia kiekvienam profesionalui arba žmogui mėgstančiam naudotis profesionaliais daiktais. 55 kilogramus sverianti vejapjovė yra lengvai valdoma, tad be didelio vargo nupjausite iki 25 arų vejos plotą. Darbinis JX90 modelio plotis yra 54 cm, kas suteikia galimybę vienu kartu nupjauti gerokai daugiau nei su įprasta vejapjove. Ypatinga ir vejapjovės konstrukcija. „Yamaha“ kompanijos pagamintas benzininis 3,2 kW variklis sukurtas taip, kad tarnautų nepriekaištingai, vejapjovei suteikdamas itin didelį darbinį našumą. „Turbo start“ sistema itin efektyviai renka net drėgną žolę ir lapus. Galingas oro srautas pakelia ir nuneša nupjautą masę link surinkimo maišo. Ši profesionali savaeigė vejapjovė turi kintamojo greičio pavarą, kurios dėka galite pasiekti nuo 2,7 iki 4,8 km/h greitį, tad vejos pjovimo procesas gerokai greitesnis pasirenkat tinkamą pjovimo greitį. Naudodamiesi šio modelio vejapjove galite patys pasirinkti, ką norėtumėte daryti su nupjauta žole – ją surinkti į patogų 75 l talpos maišą ar mulčiuoti. Mulčiavimui skirtas priedas užsakomas papildomai. Pjaudami veją galite pasirinkti pjovimo aukštį nuo 17 iki 100 mm, todėl tai dar vienas privalumas ketinant pjauti tiek trumpą, tiek jau ūgtelėjusią žolę. Daug dirbantys pjovėjai įvertins ir dar vieną funkciją – pjovimo peilių stabdymo sankabą. Sustabdykit peilio sukimąsi ir apsaugokite jį, kai reikia pervažiuoti per akmenuotus ir pavojingus paviršius, arba iškraukite pilną žolės maišą nestabdant variklio. Vejapjovės korpusui suteikiama net 15 metų garantija, o pačiai žoliapjovei 3 trijų metų garantija privatiems naudotojams, tad galima džiaugtis nepriekaištingu technikos veikimu ilgą laikotarpį. John Deere JX90 puikiai tarnaus tiems, kurie nori išskirtinės kokybės, patogumo ir paprastesnės vejos priežiūros.

 

Renkantis vejapjovę vienas iš svarbiausių aspektų – tai patogumas. Šiuolaikinė technika gaminama būtent taip, kad vejos pjovimas taptų komfortiškas, malonus ir spartus procesas, belieka tik išsirinkti norimą modelį. Jei vis dėlto dar nenusprendėte, kokios vejapjovės norėtumėte – pasitarkite su vejos pjovimo technikos srityje puikiai nusimanančiu specialistu, kuris tikrai padės atrasti jums prieinamiausią, geriausią kainos ir kokybės santykį atitinkantį sprendimą.

Veja po žiemos ypač nukenčia, tad nenuostabu, jog atėjus pavasariui pageltę ir išsausėję žolės stiebeliai sunkiai atsigauna ir vėl ima žaliuoti. Tam, kad jūsų pieva aplink namus vėl pradėtų augti, būtina atlikti du dalykus – skarifikuoti ir aeruoti. Norint, kad veja būtų tanki ir visuomet žaliuotų reikia įdėti nemažai pastangų ir laiko, tačiau žinant kaip visa tai tinkamai padaryti, vejos priežiūros procesas taps ne tik spartesnis, bet ir visiškai nesudėtingas. Tad kodėl reikalingas skarifikavimas ir aeravimas bei kaip juos teisingai atlikti aptarsime šiame straipsnyje.

Skarifikavimas ir jo privalumai.

Vejoje per metus susikaupia nemažas sausos žolės sluoksnis. Jis susiformuoja iš apačioje nugulusių negyvų žolės stiebelių bei nesuskaldytų nupjautos žolės likučių. Priklausomai nuo susiformavusio veltinio sluoksnio jis gali būti naudingas arba kenksmingas. Kuomet veltinio sluoksnis siekia iki 1 cm, jūs ir toliau galėsite džiaugtis vešlia bei dailiai žaliuojančia veja. Tokio sluoksnio pakanka dirvai padengti žole, o kartu būtų palaikomas normalus drėgmės kiekis, ir mikroorganizmai sugebėtų jį apdoroti, paversdami naudingomis mineralinėmis trąšomis bei humusu, taip naudingu augmenijai.

Susikaupus 2 ir daugiau centimetrų sausos žolės sluoksniui veja pradeda pamažu prastėti. Besikaupiančios vejos atliekos paviršiuje sulaiko didelę dalį vandens bei sumažina jo įsiskverbimą į dirvožemį. Dėl to vejai ima trūkti deguonies, kuris ypač svarbus dirvožemiui ir vejos šaknims. Apleidus aplink namus ar sodą augančią pievą suteikiamos puikios sąlygos atsirasti piktžolėms, samanoms ir kitiems vejos ligų sukėlėjams.

Vejos skarifikavimas gali būti atliekamas įvairių įrankių pagalba, tačiau pirmiausiai, prieš atliekant šį darbą, turite įsivertinti vejos užimamą plotą ir laiką, kurį galite skirti jai prižiūrėti. Jei tai mažas plotas, tuomet rankinis grėblys gali būti efektyvi ir greita priemonė vejai iššukuoti, tačiau esant dideliam plotui – ši darbo priemonė gali varyti į neviltį. Didesnius nei 7 arų plotus rekomenduojama skarifikuoti tik su specialia technika, kuri padės atlikti darbą kokybiškai ir greitai, o teigiamas poveikis vejai bus matomas iškart.

Skarifikatorių privalumai

Egzistuoja daugybė įvairių skarifikatorių modelių, todėl pagrindiniai dalykai į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį yra svoris, darbinis plotis, variklio galia, mašinos pavara (stumiama ar savaeigė) ir kokiam vejos plotui pritaikoma.

Vejos iššukavimui skirtos technikos svoris dažniausiai siekia iki 40 kg. Tiek sverianti technika nei per lengva, nei per sunki, patogiai stumiama ir pakankamai gerai pasiekia norimą skarifikuoti vejos plotą pasirinktame gylyje.

Darbinis plotis nusako, kiek daug vejos vienu metu bus galima iššukuoti. Kuo plotis didesnis, tuo greičiau atliksite šį darbą. Puikus pavyzdys – modelis John Deere D38R. Toks skarifikatorius sveria 36 kg, darbinis plotis siekia 38 cm, rekomenduojama iki 15 arų vejos plotui prižiūrėti. Priklausomai nuo vejos būklės, šiam darbui atlikti prireiks 2-3 val.

Taip pat labai svarbus aspektas yra variklio galia. Kuo variklis galingesnis, tuo bus greičiau ir patogiau dirbti. Darbo patogumas taip pat priklauso ir nuo to ar technika savaeigė. Jei skarifikuojama veja auga ant nelygaus reljefo, savaeigis skarifikatorius labai palengvintų fizinį darbą.

Kaip veikia sakrifikatorius? Pagrindinė ir svarbiausia dalis šiame įrenginyje – tai horizontaliai besisukantis velenas su kas 2 – 3 cm išdėstytais peiliukais. Vieningai judėdami peiliukai išdrąsko susikaupusį negyvos žolės sluoksnį ir šiek tiek užkabina pačią velėną, tačiau reikia stebėti, kad pjovimo žvaigždutės neįlystų per giliai. Optimalus gylis turėtų siekti ne daugiau nei 3 – 4 mm. Po skarifikavimo veja ne tik „išlaisvinama“ bet ir sujudinama, todėl deguonis bei reikalinga drėgmė pagaliau gali pasiekti dirvožemio tarpelius, ir žolės stiebeliai pamažu atsigauna.

Kas yra aeravimas?

Tam, kad veja būtų graži ir žalia, nepakanka tik skarifikuoti, vejai reikalingas ir aeravimas. Aeracija – tai procesas, kurio metu specialių prietaisų pagalba padaromos įvairaus gylio bei skerspjūvio duobutės. Kitaip tariant, veja yra subadoma. Kam reikalingas aeravimas? Pirmiausiai tam, kad dirvožemis prisisotintų taip reikalingu deguonimi ir pagerėtų jo struktūra. Dažniausiai veja subadoma iki 5-9 cm. gyliu.

Yra daug įvairių prietaisų, su kuriais galima atlikti aeravimą – specialūs batai, šakės ir kiti įrankiai bei specialiai tam pritaikyta savaeigė, stumiama ar montuojama prie sodo traktoriuko įranga.

Kada aeruoti veją? Reikia įvertinti, kokio tipo dirvožemyje ji auga ir kaip dažnai veja yra veikiama mechaniškai, t.y. mindžiojama, važinėjama ir pan. Atlikti vejos aeraciją dažniausiai rekomenduojama kartą per 2 metus, tačiau jeigu ji auga priesmėlyje, priemolyje ar kitokiame sunkiame dirvožemyje, aeruoti gali tekti ir dažniau.

Kas nutinka vejai po aeracijos? Dėl dirvožemyje atsiradusių plyšelių sumažėja jo tankumas, tad vanduo ir deguonis vejos šaknis pasiekia gerokai lengviau, pagerėja deguonies įsisavinimas, suintensyvėja mikroorganizmų veikla, pagerėja šaknų vystymasis, greičiau auga antžeminė žolės dalis.

Tiek skarifikuoti, tiek aeruoti veją geriausiai pavasarį, kuomet oro temperatūra siekia šiek tiek daugiau nei 10 laipsnių aukščiau nulio ir žolė ima augti, bet šiuos darbus galima daryti net ir iki rugsėjo mėn. Jei skarifikuojama rudenį- prieš atliekant šį darbą reikia nuo vejos pašalinti krentančius medžių lapus. Prieš atliekant šiuos du priežiūros darbus, pirmiausiai rekomenduojama nuo vejos pašalinti visas įmanomas kliūtis, kurios gali trikdyti šiuos procesus. Po skarifikavimo ir aeravimo patartina vejos nemindyti ir leisti keletą dienų pabūti. Prisisotinę deguonies, drėgmės ir mineralinių medžiagų žolės stiebeliai pamažu atsigaus ir galėsite greitu metu džiaugtis vėl žaliuojančiu vejos kilimu savo sode ar šalia namų. Taip pat nepamirškite, kad po kiekvieno skarifikavimo ir aeravimo techniką būtina išvalyti, kad ši jums nepriekaištingai tarnautų ilgus metus.

Vejapjovė robotas, ką apie juos verta žinoti?

Kas gali būti geriau nei sėdėti terasoje, gurkšnoti arbatą ar kavą ir stebėti kaip žolė pjaunama už jus? Įsivaizduoti tokį scenarijų tikriausiai yra ne tik nesunku bet ir be galo malonu. Sakoma, kad reikia atsargiai svajoti, nes svajonės pildosi, tad ir jūsų žolės nupjovimas be jūsų pačių intervencijos gali tapti realybe, kurios, panašu, nekeistumėte į nieką atėjus didžiajam vejos priežiūros pikui. Tačiau, kol dar esate apmąstymų apie tokią realybę sūkuryje, mes norime jus supažindinti su vejapjove robotu ir straipsnyje papasakoti tai, ką kiekvienas turėtų žinoti prieš svarstydamas įsigyti tokio tipo techniką.

Pirmiausiai pradėsime nuo to, kad vejapjovės-robotai yra sukurti jūsų kasdienybei palengvinti. Vejos pjovimas, kadaise reikalavęs ypač daug pastangų, šiandien gali būti vienas paprastesnių procesų, kur dėka roboto, sutaupysite porą ar net daugiau valandų savo laisvo laiko. Tai tikrai džiugina, nes nebereikia stumti ar keliauti paskui žoliapjovę, kurią patiems tenka dar ir vairuoti, siekiant kuo gražiau nupjauti veją aplink kliūtis: medžius, krūmus, sodo dekoracijas ir panašiai.

Reikės atsižymėti teritoriją

Įsigijus tokio tipo vejapjovę bene didžiausias darbas, kurį reikia atlikti – tai specialiai tam skirtu laidu atsižymėti reikalingą nupjauti teritoriją. Šis pažymėjimas padės vejapjovei-robotui lengviau susiorientuoti ir tvarkingai pjauti veją pagal nustatytą algoritmą. Jei plotas yra didelis, galima suprogramuoti robotą taip, kad tam tikru metu jis pradėtų darbą nuo tam tikros sklypo vietos, pavyzdžiui esančios sklypo viduryje, iki kitos vejos ploto dalies. Dauguma baiminasi dėl kliūčių, pasitaikančių vejapjovės kelyje, tačiau visai nesvarbu ar tai būtų krūmai, medžiai, sodo dekoracijos ar tvenkinys – išmanusis robotas nuskenuoja viską aplink itin plačiu spinduliu, todėl kliūtys bus apvažiuojamos, o pats robotas neišeis už jūsų laidu pažymėtos teritorijos.

Kalvotas reljefas – ne problema

Dažnas žmogus klausia, ar kalvotas reljefas netaps tokiai vejapjovei kliūtis – galime nuraminti, nes robotas tam yra pritaikytas. Ne tik kad nupjaus kalvotas vietoves, bet ir pakils ar nusileis nuolaidesniais šlaitais. Kadangi ši technika sveria mažiau nei įprastos žoliapjovės ar tos pačios paskirties traktoriukas, ji gali lengvai judėti į priekį ji gali net ir šlaitu, kurio posvyris yra iki 36 procentų.

Kad pjovimas technikai būtų sklandesnis, geriausia, prieš ją paleidžiant darbui, apeiti teritoriją po medžiais ar kitose vietose, kur manote, jog galėtų būti akmenų, šakelių ar kitų ant vejos besimėtančių dalykų, galėsiančių vienaip ar kitaip trikdyti vejapjovės darbą ir surinkti galimus kliūvinius. Žinoma, užvažiavusi ant nenumatytos kliūties vejapjovė tuojau pat nustoja dirbti, tačiau bus tikrai patogiau, jei jums nebereikės keliauti paskui robotą ir kaskart “gelbėti” jam užstrigus ties užduotimi.

Automatizuota vejapjovė-robotas paprastesniam naudojimui

Visiškai automatizuotas vejos robotas naudoja tik akumuliatoriaus energiją, kuriai, pasiekus išsikrovimo ribą apie 30%, savarankiškai sugrįžta į savo stotelę pasikrauti. Per sąlyginai trumpą laiką (maždaug 1 valandą) pasikrovusi akumuliatorių vejapjovė vėl tęsia darbą.

Dar vienas privalumas, kurį galima įžvelgti ekologinėje perspektyvoje – tai taršos aplinkai nebuvimas, nes robotukas neišmeta į orą jokių kenksmingų medžiagų. Be abejonės verta paminėti ir tai, kad šis prietaisas neturi jokių laidų, tad vejos pjovimas yra gerokai sklandesnis nei, tarkime, su elektrine vejapjove. Vienintelis aspektas, kuriam bus reikalingas laidas – tai robotuko pakrovimo stotelė. Šią galite pasidaryti jums patogioje vietoje, kur pagrindinis stotelės žemos įtampos maitinimo laidas turėtų būti nutiestas šalia pastato sienos ar užkastas nedideliame gylyje po žeme.

Tylus veikimas – galimybė žolę pjauti ir naktį

Tikriausiai patys žinote kaip triukšmingai veikia kuru varomos žoliapjovės arba traktoriukas. Su vejapjove-robotu apie tai galėsite pamiršti. Technika skleidžia labai mažą garsą, tad netrikdydami nei savo, nei kaimynų ramybės drąsiai galite palikti vejapjovę dirbti ir per naktį.

Užprogramuoti darbui tokią vejapjovę nebus sudėtinga, todėl, kad visos programos yra nustatytos taip, kad naudotojas pats savarankiškai galėtų išsirinkti jam labiausiai tinkančią. Pavyzdžiui, John Deere Tango E5 serijos vejavpjovėje dideliame ekrane patogiai išdėstytų valdiklių dėka galima lengvai nustatyti darbo laiką ar atlikti norimus pakeitimus, o taip pat, pasinaudojus “kito žingsnio” matymo funkcija netgi stebėti ne tik ką vejapjovė veikia šiuo metu, bet ir ką ketina veikti toliau. Tango E5 serijos modelyje esantis dvigubų sienelių korpusas apsaugo elektroniką, akumuliatorius nuo įvairių oro sąlygų, tad vos tik prapliupus lietui – nėra būtina vejapjovę nešti po stogu.

Vis dėlto, renkantis vejapjovę-robotą derėtų atsižvelgti į keletą aspektų, kurie yra pakankamai svarbūs norint užtikrinti sklandų technikos darbą. Jei jūsų teritorija yra ne didesnė nei 22 arų John Deere Tango E5 serijos modelio vejapjovė jums puikiai tiks. Esant didesnei teritorijai bus reikalinga vejapjovė su galingesniu akumuliatoriumi, nes robotas į savo stotelę turės grįžti pasikrauti gerokai dažniau ir pjovimas nebus sklandus. John Deere Tango modelis turi unikalią savybę, kuri tikrai jums bus naudinga – jo įkrovimo stotelė gali būti įrengta už pjovimo ploto. Robotas ilsi ir kraunasi baterijas nutolęs nuo vejos, o iki vejos atvažiuoja specialiu „koridoriumi“ ir pjauti pradeda tik pasiekęs veją. Tai gali padėti apsaugoti vejapjovę nuo vagystės, jei ji bus mažiau pastebima ne darbo metu, o krovimo stotelė bus saugioje vietoje.

Įvertinti teritorijos reljefą labai svarbu

Įsivertinkite savo teritorijos nelygumus bei šlaitų statumą. Ne visi vejapjovės-robotai yra pajėgūs įkopti į dideles nuokalnes ar yra atsparūs ypač dideliems nelygumams, tačiau naujausiuose modeliuose, be abejonės, yra apgalvoti ir tokie aspektai. Jei yra tikrai statūs užvažiavimai, tai ant varančiųjų ratų yra montuojami specialūs priedai, kad mašina turėtų gerą sukibimą ir įkoptų į įkalnes.

Kaip pagaminti pjaunamosios peiliai taip pat labai svarbu, nes nuo jų labiausiai priklauso kokio aukščio ir kaip švariai žolė bus nupjauta. Žinoma, eksperimentuoti su ypač aukšta žole nederėtų, tačiau, bent jau John Deere Tango E5 serijos modelyje pasukus apsauginį skydelį galima pasireguliuoti pjovimo aukštį nuo 19 iki 102 mm. Tad nerimauti, jog po ilgesnio išvažiavimo svetur veja bus nenupjaunama, tikrai nereikės. Svarbu paminėti, kad šis modelis turi labai tvirtą, specialios formos, vientisą peilį. Jis nebijo smulkių kliūčių, lengvai prižiūrimas ir tarnaus daugiau nei 1 sezoną.

Priežiūra svarbi ilgam veikimui

Nors ir kaip besidžiaugtumėte visomis geriausiomis vejos roboto savybėmis, reikia nepamiršti ir juo pasirūpinti. Bent kartą per savaitę reiktų šluotele ar tam skirta mentele išvalyti pjaunamosios vidinį korpusą bei nuo pjaunamosios peilių nukrapštyti žolės likučius. Jeigu norite išlaikyti eksploatacinę technikos išvaizdą kuo ilgiau – pasikonsultuokite su įgaliotu atstovu, kuris su jums galės ne tik pasidalinti puikiais patarimais, bet ir atlikti techninę priežiūrą ar aprūpinti atsarginėmis detalėmis. Taip būsite dar labiau tikri, jog jūsų technika tarnaus dar ne vienerius metus.

Vejapjovių-robotų populiarumas kasmet vis labiau auga ir tai visai nestebina. Daugybė gamintojų, ne ką mažiau ir jų kuriamų bei tobulinamų modelių atkeliauja į parduotuves, tad tikrsi lengva pasimesti ieškant sau geriausio sprendimo. Nepabijokite pasikonsultuoti su tokio tipo technikos įvairovėje gerai nusimanančiu specialistu, kuris padės įsivertinti visus “už ir prieš”, geriau nusistatyti reikalavimus mašinai ir galiausiai išsirinkti geriausią kainos bei kokybės santykį atitinkantį robotą. Nors vejos pjovimas – tikrai ne kasdien atliekamas darbas, tačiau kur kas maloniau tą gražią pavasario ar vasaros dieną praleisti su šeima, draugais ar taip, kaip jau seniai svajojote.

Vejos priežiūra kasmet pareikalauja nemažai pastangų, todėl norisi, kad šis procesas vyktų kuo sklandžiau ir kokybiškiau. Tikimasi ne tik turėti gražią veją šalia namų, bet ir neskirti per daug laisvo laiko dalykams, kurie gali būti atlikti ypač greitai. Taigi, naujųjų technologijų dėka tokius norus išpildyti šiandien tikrai įmanom
Norėdami supažindinti su viena iš vejos priežiūrai skirtų alternatyvų, šiame straipsnyje pakalbėsime apie vejai pjauti skirtus traktoriukus ir du ypač populiarius John Deere modelius, su kuriais tikrai verta susipažinti ne tik užkietėjusiam sodininkui, bet ir siekiančiam palaikyti tvarkingą aplinką įnvestuojant mažiau laiko.
Žoliapjovės traktoriukai – tai technika, kuriai valdyti reikalingi šiokie tokie vairavimo įgūdžiai, tačiau gerai ją įvaldžiusiems nesinorės ieškoti jokių kitų alternatyvų dideliam vejos plotui prižiūrėti. Šį keturratį rekomenduojame tiems, kurių vejos plotas siekia 20 ir daugiau arų todėl, kad nupjauti tokio dydžio teritoriją su įprasta žoliapjovę tampa per daug sudėtinga fiziškai.
Kokie Jums tinkami žolės traktoriukai? Esant labai dideliam modelių pasirinkimui rinkoje, gali atrodyti, kad nėra lengva išsirinkti sau tinkamiausią, tačiau neskubėkite pasiduoti. Jums tereikia žinoti kelis pagrindinius aspektus, į kuriuos derėtų atsižvelgti renkantis tokią techniką ir savąją išsirinkti bus tikrai paprasčiau.

Kas lemia vejos traktoriuko pasirinkimą?

Tokio tipo technikos pasirinkimui daugiausiai įtakos turi plotas ir reljefas. Mažiausiam, t.y. 20-ies arų plotui pilnai pakankami funkciškai paprasti, žolės surinkimo galimybę turintys vejapjovės traktoriukai. Didesniam plotui reikėtų pagalvoti apie profesionalesnės technikos įsigyjimą. Kad būtų paprasčiau suprasti, ką turime omenyje – palyginsime du John Deere vejapjovės traktoriukų modelius.

Funkcionalumas – našesniam darbui

Kadangi traktoriuko funkcionalumas yra pasirinkimo klausimas – šis modelis taipogi gali turėti mulčiavimui bei žolės surinkimui (230 l talpos bunkeris) skirtų priedų komplektus, tad belieka tik apsispręsti ar tokios funkcijos jums reikalingos.John Deere Z335E turi hidrostatinę transmisiją su 2 hidro varikliais, kurie leidžia judėti ne tik greičiau bet ir manevringiau. Kitaip nei dauguma vejos traktoriukų, šio modelio technika valdoma dvejomis vairalazdėmis, o pedalai yra patogioje padėtyje, kas užtikrina intuityvesnį ir lengvesnį valdymą darbo metu. Labai svarbu ir traktoriuko greitis, todėl, kad nuo jo priklauso atliekamo darbo sparta tiek judant į priekį, tiek atgal. Judėdamas į priekį traktoriukas išvysto iki 10,8 km/h, o atbulomis iki 5,4 km/h.

Z trak vejos traktoriuko rėmas suvirintas ypač tvirtai, tad prietaisas geba atlaikyti daug didesnes apkrovas. Be to, šio tipo modelio rėmas gali turėti papildomai sumontuotą sukabinimo mechanizmą, todėl technika gali pagelbėti ne tik vejos pjovimo darbuose.

Šio modelio vejos traktoriukai pasižymi gerai apgalvotu komfortu. Patogi sėdynė, lengvai valdomos vairalazdės bei logiška valdiklių išdėstymo tvarka (kodavimas spalvomis pagal atliekamas darbines funkcijas), kurią ypač lengva įsiminti ir paversti darbą net 20% našesniu lyginant su kitomis technikomis.

Didesnė galia – didesnio ploto priežiūrai

John Deere Z997R serijos vejos traktorius labiau tinkamas dideliems vejos plotams prižiūrėti, nes ši technika yra ženkliai galingesnė už Z335E modelį. Ne dviejų, o jau trijų cilindrų dyzelinis variklis “Yanmar” išvysto 21 kW galią, kas užtikrina aukštą sukimo momentą, aprūpinantį žolės pjaunamąją galia. Labai svarbu paminėti, kad investuodami į naujo modelio vejapjovės traktoriuką, prisidedate prie į aplinką patenkančio išmetamųjų dujų kiekio sumažinimo bei užtikrinate didesnio ploto nupjovimą suvartojant mažesnį kuro kiekį.

Labai svarbu prižiūrėti ir valyti ne tik pjaunamąją, bet ir variklio komponentus, o šie naudotojo patogumui yra lengvai pasiekiami po gaubtu. Kitaip nei daugumoje vejapjovių traktoriukų, šiame modelyje pakeldami sėdynę bei pakylą kojoms į viršų taip pat lengvai pasieksite ir hidraulinę sistemą su pjovimo agregatu.

Labiausiai išskirtiniai John Deere Z997R serijos vejos traktoriuko bruožai – tai 1,330 l variklio tūris ir net 43,6 l degalų bako talpa. Tad veją pjausite greitai, našiai ir, be abejonės, pavyks sutvarkyti gerokai daugiau ploto nei su įprasta analogiško tipo technika per tą patį laiką.

Modelio transmisija susideda iš dvigubų hidraulinių “Kanzaki” siurblių ir “Parker Ross” hidrovariklių, kur hidraulinio tepalo telpa iki 12,1 l. Dėka šių variklio parametrų ir siurblių traktoriukai žoliapjovės gali išvystyti iki 18,5 km/h pjovimo greitį į priekį ir 8,1 km/h važiuodamas atgal. Šiek tiek daugiau suprantantiems apie važiuokles taip pat norime paminėti, kad traktoriuko važiuoklė veikia tokiu principu: galios tiekimo velenas yra perduodamas per hidraulinę sankabą su šlapiojo tipo sankaba, o diskiniai stovėjimo stabdžiai valdomi rankine svirtimi. Tai suteikia ne tik didesnį našumą darbo metu, bet ir patogesnį technikos sustabdymo momentą.

Pjaunamoji – viena svarbiausių dalių

Bene svarbiausia traktoriuko dalis yra pjaunamosios: 4,6 mm storio vientiso presuoto plieno su sustiprinimais pjovimo agregatai yra, priskiriami 7 klasės modeliams. Kiekvienas būsimas naudotojas gali pasirinkti pjovimo agregatų plotį – 152,4 ar 182,88 cm su šoniniu arba galiniu (tik 152,4 pločio agregatui pritaikytu) žolės išmetimu. Kadangi pjaunamosios aukštis reguliuojamas itin plačiu diapozonu (nuo 25-113 mm) galėsite pjauti ne tik trumpesnę, bet jau ir gerokai ūgtelėjusią žolę, kurios surinkimas jums nėra būtinas.

Ieškantiems viduriuko – profesionalus funkcionalumas

Kadangi apibūdinti vejos traktoriukų modeliai turi nemažą atotrūkį tarp savo galios – būtina paminėti ir dar vieną John Deere Z540R nulinio apsisukimo agretą. Šis iki 80 arų plotą nupjauti galintis traktoriukas puikiai manevruoja tarp kliūčių ir išvysto net 14,5 km/h greitį judant į priekį. Tokio tipo žolės pjovimo traktoriukai puikiai tiks tiems, kurie ieško vidutinės galios technikos ir svarsto ne tik apie vejos pjovimą ar mulčiavmą, bet ir kitų sodo darbų atlikimą.

Greitai užkuriamas 2 cilindrų variklis suteikia technikai pakankamai galios, bei galimybę nenutrūkstamai dirbti tikrai ilgiau nei tik kelias valandas. Z540R modelis, kaip ir kiti šiame straipsnyje paminėti John Deere agregatai, turi persidengiančių peilių pjaunamąją. Jos dėka ypač švariai nupjausite veją, kurios aukštis siekia nuo 25 iki 102 mm. Ką toliau darysite su veja – mulčiuosite, surinksite ar paliksite kaip trąšą – lieka jūsų pačių apsisprendimui. 20% našesnis vejos pjovimas suteikia kur kas daugiau malonumo prižiūrint aplinką lyginant su įprastais kitų gamintojų analogiškos galios modeliais.

Kaip pasirinkti traktoriuką vejai?

Į klausimą “Kokį vejapjovės traktoriuko modelį pasirinkti?” atsakyti vienu sakiniu būtų sudėtinga. Pirmiausiai rekomenduojame įsivertinti prižiūrimos vejos plotą, nes kuo plotas didesnis, tuo galingesnės technikos reikės norimiems darbams atlikti. Taip pat ne ką mažiau svarbus ir reljefas. Lygesniam paviršiui pasitarnaus ir paprastesnes funkcijas turintis traktoriukas, o labiau kalvotas teritorijas ar su didesniais šlaitais patogiau prižiūrėsite su galingesnį variklį bei platesnę pjaunamąją turinčiu traktoriuku. Taip pat ne ką mažiau svarbios ir papildomos funkcijos, tokios kaip mulčiavimas, žolės surinkimas ir kitos, padėsiančios atlikti ne tik su vejos pjovimu susijusius sodo darbus. Pasvėrus visus “už ir prieš” belieka tik nusistatyti galimą skirti biudžetą ir pradėti ieškoti geriausiai jūsų kriterijus atitinkantį modelį. Jeigu vis dėlto manote, jog patiems išsirinkti yra sudėtinga – pasitarimas su šios sodo technikos specialistu būtų tikrai geriausias sprendimas, nes sutaupysite laiko paieškoms gaudami ne tik profesionalią konsultaciją, bet ir pagalbą išsirenkant geriausią kainos ir kokybės santykį atitinkančią techniką.

Garantija iki 4 metų
Nemokamas pristatymas perkant internetu
Paruošimo sezonui paslauga su transportavimu