5 gegužės, 2023

Vejos skarifikavimas ir aeravimas – dalykai, kuriuos turite žinoti.

Veja po žiemos ypač nukenčia, tad nenuostabu, jog atėjus pavasariui pageltę ir išsausėję žolės stiebeliai sunkiai atsigauna ir vėl ima žaliuoti. Tam, kad jūsų pieva aplink namus vėl pradėtų augti, būtina atlikti du dalykus – skarifikuoti ir aeruoti. Norint, kad veja būtų tanki ir visuomet žaliuotų reikia įdėti nemažai pastangų ir laiko, tačiau žinant kaip visa tai tinkamai padaryti, vejos priežiūros procesas taps ne tik spartesnis, bet ir visiškai nesudėtingas. Tad kodėl reikalingas skarifikavimas ir aeravimas bei kaip juos teisingai atlikti aptarsime šiame straipsnyje.

Skarifikavimas ir jo privalumai.

Vejoje per metus susikaupia nemažas sausos žolės sluoksnis. Jis susiformuoja iš apačioje nugulusių negyvų žolės stiebelių bei nesuskaldytų nupjautos žolės likučių. Priklausomai nuo susiformavusio veltinio sluoksnio jis gali būti naudingas arba kenksmingas. Kuomet veltinio sluoksnis siekia iki 1 cm, jūs ir toliau galėsite džiaugtis vešlia bei dailiai žaliuojančia veja. Tokio sluoksnio pakanka dirvai padengti žole, o kartu būtų palaikomas normalus drėgmės kiekis, ir mikroorganizmai sugebėtų jį apdoroti, paversdami naudingomis mineralinėmis trąšomis bei humusu, taip naudingu augmenijai.

Susikaupus 2 ir daugiau centimetrų sausos žolės sluoksniui veja pradeda pamažu prastėti. Besikaupiančios vejos atliekos paviršiuje sulaiko didelę dalį vandens bei sumažina jo įsiskverbimą į dirvožemį. Dėl to vejai ima trūkti deguonies, kuris ypač svarbus dirvožemiui ir vejos šaknims. Apleidus aplink namus ar sodą augančią pievą suteikiamos puikios sąlygos atsirasti piktžolėms, samanoms ir kitiems vejos ligų sukėlėjams.

Vejos skarifikavimas gali būti atliekamas įvairių įrankių pagalba, tačiau pirmiausiai, prieš atliekant šį darbą, turite įsivertinti vejos užimamą plotą ir laiką, kurį galite skirti jai prižiūrėti. Jei tai mažas plotas, tuomet rankinis grėblys gali būti efektyvi ir greita priemonė vejai iššukuoti, tačiau esant dideliam plotui – ši darbo priemonė gali varyti į neviltį. Didesnius nei 7 arų plotus rekomenduojama skarifikuoti tik su specialia technika, kuri padės atlikti darbą kokybiškai ir greitai, o teigiamas poveikis vejai bus matomas iškart.

Skarifikatorių privalumai

Egzistuoja daugybė įvairių skarifikatorių modelių, todėl pagrindiniai dalykai į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį yra svoris, darbinis plotis, variklio galia, mašinos pavara (stumiama ar savaeigė) ir kokiam vejos plotui pritaikoma.

Vejos iššukavimui skirtos technikos svoris dažniausiai siekia iki 40 kg. Tiek sverianti technika nei per lengva, nei per sunki, patogiai stumiama ir pakankamai gerai pasiekia norimą skarifikuoti vejos plotą pasirinktame gylyje.

Darbinis plotis nusako, kiek daug vejos vienu metu bus galima iššukuoti. Kuo plotis didesnis, tuo greičiau atliksite šį darbą. Puikus pavyzdys – modelis John Deere D38R. Toks skarifikatorius sveria 36 kg, darbinis plotis siekia 38 cm, rekomenduojama iki 15 arų vejos plotui prižiūrėti. Priklausomai nuo vejos būklės, šiam darbui atlikti prireiks 2-3 val.

Taip pat labai svarbus aspektas yra variklio galia. Kuo variklis galingesnis, tuo bus greičiau ir patogiau dirbti. Darbo patogumas taip pat priklauso ir nuo to ar technika savaeigė. Jei skarifikuojama veja auga ant nelygaus reljefo, savaeigis skarifikatorius labai palengvintų fizinį darbą.

Kaip veikia sakrifikatorius? Pagrindinė ir svarbiausia dalis šiame įrenginyje – tai horizontaliai besisukantis velenas su kas 2 – 3 cm išdėstytais peiliukais. Vieningai judėdami peiliukai išdrąsko susikaupusį negyvos žolės sluoksnį ir šiek tiek užkabina pačią velėną, tačiau reikia stebėti, kad pjovimo žvaigždutės neįlystų per giliai. Optimalus gylis turėtų siekti ne daugiau nei 3 – 4 mm. Po skarifikavimo veja ne tik „išlaisvinama“ bet ir sujudinama, todėl deguonis bei reikalinga drėgmė pagaliau gali pasiekti dirvožemio tarpelius, ir žolės stiebeliai pamažu atsigauna.

Kas yra aeravimas?

Tam, kad veja būtų graži ir žalia, nepakanka tik skarifikuoti, vejai reikalingas ir aeravimas. Aeracija – tai procesas, kurio metu specialių prietaisų pagalba padaromos įvairaus gylio bei skerspjūvio duobutės. Kitaip tariant, veja yra subadoma. Kam reikalingas aeravimas? Pirmiausiai tam, kad dirvožemis prisisotintų taip reikalingu deguonimi ir pagerėtų jo struktūra. Dažniausiai veja subadoma iki 5-9 cm. gyliu.

Yra daug įvairių prietaisų, su kuriais galima atlikti aeravimą – specialūs batai, šakės ir kiti įrankiai bei specialiai tam pritaikyta savaeigė, stumiama ar montuojama prie sodo traktoriuko įranga.

Kada aeruoti veją? Reikia įvertinti, kokio tipo dirvožemyje ji auga ir kaip dažnai veja yra veikiama mechaniškai, t.y. mindžiojama, važinėjama ir pan. Atlikti vejos aeraciją dažniausiai rekomenduojama kartą per 2 metus, tačiau jeigu ji auga priesmėlyje, priemolyje ar kitokiame sunkiame dirvožemyje, aeruoti gali tekti ir dažniau.

Kas nutinka vejai po aeracijos? Dėl dirvožemyje atsiradusių plyšelių sumažėja jo tankumas, tad vanduo ir deguonis vejos šaknis pasiekia gerokai lengviau, pagerėja deguonies įsisavinimas, suintensyvėja mikroorganizmų veikla, pagerėja šaknų vystymasis, greičiau auga antžeminė žolės dalis.

Tiek skarifikuoti, tiek aeruoti veją geriausiai pavasarį, kuomet oro temperatūra siekia šiek tiek daugiau nei 10 laipsnių aukščiau nulio ir žolė ima augti, bet šiuos darbus galima daryti net ir iki rugsėjo mėn. Jei skarifikuojama rudenį- prieš atliekant šį darbą reikia nuo vejos pašalinti krentančius medžių lapus. Prieš atliekant šiuos du priežiūros darbus, pirmiausiai rekomenduojama nuo vejos pašalinti visas įmanomas kliūtis, kurios gali trikdyti šiuos procesus. Po skarifikavimo ir aeravimo patartina vejos nemindyti ir leisti keletą dienų pabūti. Prisisotinę deguonies, drėgmės ir mineralinių medžiagų žolės stiebeliai pamažu atsigaus ir galėsite greitu metu džiaugtis vėl žaliuojančiu vejos kilimu savo sode ar šalia namų. Taip pat nepamirškite, kad po kiekvieno skarifikavimo ir aeravimo techniką būtina išvalyti, kad ši jums nepriekaištingai tarnautų ilgus metus.

Garantija iki 4 metų
Nemokamas pristatymas perkant internetu
Paruošimo sezonui paslauga su transportavimu